“Bolnica u Kreki”, akvarel, 1998. godine. Autor: Avdo Kalesić
Psihijatrijska klinika “Kreka”, Tuzla
Na inicijativu grupe građana zainteresiranih za poboljšanje i humanizaciju života duševnih bolesnika, u aprilu 2000. godine je osnovano Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji Tuzlanskog kantona „FENIX“ u Tuzli. Udruženje djeluje kao nevladina, neprofitabilna organizacija.
Osnovna namjena Udruženja je poboljšati međusobnu podršku, alternativne načine preživljavanja krize, sudjelovati u oblikovanju politike mentalnog zdravlja na prostoru na kojem djeluje, evaluirati rad bitnih medicinskih i socijalnih ustanova te pobrinuti se za povećanje kvaliteta života osoba koje su označene kao “duševni bolesnici”. UG TK “Fenix” Tuzla je osnovano uz podršku osoblja psihijatrijske klinike “Kreka”, među kojima se ističu naročito dr. sci. Esmina Avdibegović, dr. Mevludin Hasanović i socijani radnik Azira Begtašagić. Gospoda Roberta Hayward i Paul Cutler iz organizacije “Hamlet Trust” – London su pružili znatnu pomoć u početnim fazama razvoja Udruženja, a osnivanje je direktno podržano od strane organizacije HealthNet International koja je tada vodila reformske projekte u mentalnom zdravlju u Bosni i Hercegovini. HealthNet International je u ovom dijelu procesa pred korisničkim udruženjima predstavljala naročito gospođa Reima Maglajić s kojom je do danas nastavljena saradnja. Vrlo korisna iskustva prenio nam je u tim počecima i gospodin Igor Šprajcer iz Slovenije.
Jednom unutar odjela dnevne bolnice “Kreka” u Tuzli začeta ideja o udruženju tokom proteklih godina je izrasla u regionalno prepoznatljivog aktera u pogledu mnogih pitanja vezanih za mentalno zdravlje.
Ova pisaća mašina, među starijim članovima Fenixa od milja zvana i „laptop“, poklon je dr Mevludina Hasanovića u vrijeme boravka Fenixa u prostorijama Psihijatrijske klinike „Kreka“ u Tuzli. Ona je prvo, a dugo i jedino vlasništvo Udruženja.
Prve prostorije van Klinike; prve aktivnosti
Oko godinu dana nakon osnivanja, udruženje je uz podršku Općine Tuzla dobilo prostorije u centru grada, gdje je izvršena adaptacija uz podršku Švedske organizacije SVRSA. Iz novih prostorija počinje intenzivno djelovanje Udruženja.
U počecima rada Fenixa aktivna su bila tri vida radno-okupacionih aktivnosti: rad u stolarskoj radionici, art-kreativnoj radionici te plastenički uzgoj povrća.
Prvi oblik radno-okupacione terapije se počeo razvijati tokom uređivanja nekadašnjih prostorija koje je Udruženje dobilo na korištenje od Općine Tuzla. Art-terapija je i danas oblik terapije UG TK “Fenix” sa najširim opusom radova.
Uz podršku Luteranskog saveza i Općine Tuzla, UG TK “Fenix” je započeo i plastenički uzgoj povrća na lokaciji sela Dragunja. Prvotni dobri rezultati mahom su podijeljeni u humanitarne svrhe. Plastenički uzgoj povrća je naknadno ukinut, ali će zahvaljujući donaciji od 27 dunuma zemlje od Islamske zajednice Grada Tuzla biti ponovo pokrenut u sezoni 2015/2016.
Fotografije naših početaka:
Od 2007 do danas – Dnevni centar i današnje prostorije Udruženja Fenix
Početkom 2007 godine, Fenixova davno sanjana ideja o “Dnevnom Centru” za resocijalizaciju klinički izoliranih korisnika dobija temelje dodjelom objekta u predgrađu Tuzle na korištenje.
Članovi Fenixa su sami počeli s oblikovanjem novog prostora. Uređena je zelena površina dodavanjem zemlje. Izliven je asfalt na parkingu. Kuća je priključena na kanalizaciju. Iza kuće je izgrađena alatnica, koja je kasnije prerasla u novu stolarsku radionicu, da bi kasnije bila dograđena kao novi kancelarijski prostor Udruženja.
Izvan zavičaja
Fotografije izvan zavičaja
2000 – 2018
“Vi ste postigli ono što mi uporno pokušavamo.”
“Trebate izvoziti ovaj model širom svijeta.”
Helen Herrman (President, World Psychiatric Association WPA) i
Afzal Javed (President, World Association for Psychiatric Rehabilitation WAPR) prilikom zajedničke posjete Udruženju Fenix.
Danas, osamnaest godina nakon osnivanja, za Fenix možemo slobodno reći da je predvodnik aktivnosti u regiji bivše Jugoslavije pa i jugoistočne Evrope kada su korisnička udruženja u pitanju. To potvrđuju redovni kontakti sa europskim tijelima za mentalno zdravlje, Svjetskom Zdravstvenom Organizacijom i drugim organizacijama koje nas imenuju i preporučuju za razna vodstva kada je riječ o pitanjima mentalnog zdravlja u regiji.
Naše projekte u proteklih petnaest godina podržavali su Hamlet Trust (UK), Općina Tuzla (danas Grad Tuzla), Vlada Tuzlanskog kantona i njegova različita ministarstva, EU, UNDP, Swiss Agency for Development and Cooperation SDC, BH Telecom, Fondacija „Prijatelji Bosne“, Udruženje TALDi, Fida International (Finska), Federalno ministarstvo zdravlja FBiH, Radio Vesta te brojni drugi pojedinci i organizacije čiji doprinos nećemo zaboraviti.
Saradnja s organizacijama u jugoistočnoj Evropi.
Fenix je danas ozbiljan i nezaobilazan akter u domenu zaštite mentalnog zdravlja i zastupanja interesa korisnika u zemlji i šire. Uprkos stalnim finansijskim teškoćama, t.j. činjenici da ni pored zavidne razine postignutih rezultata Udruženja ono ni dalje nema stalne izvore finansiranja ni za najosnovnije troškove, Fenix je ostvario zapaženo članstvo u međunarodnim asocijacijama i mrežama organizacija aktivnih na polju mentalnog zdravlja, kao što su InterAction UK i Mental Health Europe. Možda je i dio tajne uspjeha Udruženja za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK ‘Fenix’ upravo u tome što su nas isuviše često zanemarivali i zaobilazili, osim kada je trebalo reći da nešto ovakvo postoji i u zemlji kakva je Bosna i Hercegovina. Svojim razvojem opravdali smo ime „Fenix“, demonstrirali postulate struke mentalnog zdravlja kao što su rezilijencija i hardiness, ali i bosansku karakterološku crtu inata. Zahvaljujući tome što se na nas nije obraćalo pažnje koliko bi možda bilo normalno da jeste, bili smo slobodni da istražujemo mogućnosti za napredovanje te smo često išli i nasuprot vjetrovima kada smo otvarali stolarsku radionicu koja je kod mnogih profesionalaca izazivala, blago rečeno, neskrivene antipatije i nevjericu, a ipak nismo zabilježili nijednu ozbiljnu povredu; kada smo aplicirali za učešće u projektima za koje su mnogi mislili da su za nas prevelik zalogaj… Od početaka do danas smo bili i ostali udruženje korisnika i za korisnike. Glavninu proteklih petnaest godina niti jedan profesionalac u oblasti mentalnog zdravlja nije imao ni ključ prostorija Udruženja, osim kada je to postalo neophodno zbog potrebe za stručnim učešćem u projektima međunarodne saradnje. Profesionalce koji danas čine Stručni odbor Udruženja birali smo po njihovim zaslugama i vanrednoj spremnosti na lična i profesionalna volonterska ulaganja u rad Fenixa i bliskost sa članovima, podrazumijevajući pri tome komunikaciju koja često prevazilazi ono što se očekuje od čistog profesionalnog odnosa i stremi ka stvarnom prijateljstvu i jednakosti, pri čemu uvijek važi i to da njihovi dobronamjerni savjeti nikada nisu direktivni niti moraju biti uvaženi. Članovi Fenixa svoje odluke donose sami, i sami snose odgovornost za svoja djela.
Ponosni smo i na članstvo u mreži ENUSP – European Network of (ex) Users and Survivors of Psychiatry, gdje je naša Sandra Marković na Konferenciji 2014. godine u Danskoj izabrana za Sekretara i člana Odbora ove mreže. Fenix je i član mreže ENTER – European Network on Training, Evaluation and Research in Mental Health, prema zaslugama dokazanim u implementaciji projekta EMILIA finansiranog od strane EU u okviru FP6 programa, gdje je Fenix imao ulogu jedne od osam nacionalnih pokaznih lokacija u Evropi. Premda nismo uvijek u mogućnosti da prisustvujemo svim sastancima i konferencijama na koje nas pozivaju, naši članovi su nas do sada u najboljem svjetlu predstavljali na skupovima u Srbiji, Sloveniji, Grčkoj, Belgiji, Francuskoj, Italiji, Danskoj i drugdje; a članovi Stručnog tima Fenixa svoja iskustva prenose kroz učešća na stručnim skupovima u oblasti psihijatrije i psihologije na različitim kontinentima.