Stigma predstavlja negativno obilježavanje osoba, samo zato što imaju dijagnozu psihičkog poremećaja. Određena je i socijalnim kontekstom, a ne samo karakteristikama nekih ljudi.
Svjedoci smo ukorijenjene stigme prema licima sa problemima u mentalnom zdravlju. Ta okolnost utiče na autostigmatizaciju ovih lica, čega je rezultat njihova bespomoćnost, skrivanje i bježanje. S druge strane, činjenica je da je stigma glavna prepreka za razvoj resursa za bolju društvenu podršku duševno oboljelim. Edukativnim pristup treba ohrabriti ove ljude i pomoći im da ovladaju vještinama za lično učešće u prevladavnju stigme.
Konsultatni iz oblasti provođenja antistigma kampanja – eksperti za rad sa korisničkim udruženjima, komunikolozi i predstavnice Zavoda/Instituta za javno zdravstvo/zdravlje održaće edukacije prema prethodno utvrđenim modulima. U sklopu edukacija provest će se tri antistigma kampanje, u Banja Luci, Tuzli i Ključu i praktično demonstrirati evaluacija prema modelu ASPEP-10.
Edukativni ciklus je u obliku tri trodnevne edukacije organizovan prema regijama, a ukupne aktivnosti će koordinisati Udruženja Fenix, Zajedno i Tunel. Edukacijom su obuhvaćeni predstavnici udruženja korisnika i zdravstvenih ustanova u oblasti mentalnog zdravlja.