O Udruženju „Feniks“
Na inicijativu grupe građana zainteresiranih za poboljšanje i humanizaciju života duševnih bolesnika, u aprilu/travnju 2000. godine je osnovano Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji Tuzlanskog kantona „FENIKS“ u Tuzli. Udruženje djeluje kao nevladina, neprofitabilna organizacija.
Osnovna namjena Udruženja je poboljšati međusobnu podršku, alternativne načine preživljavanja krize, sudjelovati u oblikovanju politike mentalnog zdravlja na prostoru na kojem djeluje, evaluirati rad bitnih medicinskih i socijalnih ustanova te pobrinuti se za povećanje kvaliteta života osoba koje su označene kao “duševni bolesnici”.
Početkom 2007. godine, Feniksova davno sanjana ideja o ‘Dnevnom centru’ za resocijalizaciju klinički izoliranih korisnika dobija temelje dodjelom objekta u predgrađu Tuzle na korištenje. Preseljenje omogućuje širenje raspona aktivnosti i veću autonomiju u smislu raspolaganja vremenom i prostorom Udruženja.
Od tada se šire i aktivnosti Udruženja u smislu zagovaranja i učešća u kreiranju politika na planu mentalnog zdravlja u Bosni i Hercegovini, ali i kontakata s organizacijama van zemlje.
Za Udruženje Feniks se danas može reći da je predvodnik aktivnosti u regiji bivše Jugoslavije pa i jugoistočne Evrope kada su korisnička udruženja u pitanju. To potvrđuju redovni kontakti s evropskim tijelima za mentalno zdravlje, Svjetskom zdravstvenom organizacijom te drugim organizacijama koje imenuju i preporučuju predstavnike i saradnike Feniksa za razne oblike učešća, konsultacije i vodstva kada je riječ o pitanjima mentalnog zdravlja u regiji.
Osnovni postulati rada Udruženja za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK „Feniks“
- Udruženje je samostalno, neprofitabilno i volontersko udruženje osoba s iskustvom mentalnog poremećaja, te onih koji se žele tim iskustvima oduprijeti.
- Namjera udruženja je poboljšati međusobnu podršku, alternativne načine preživljavanja kriza, sudjelovati u oblikovanju politike na tom području, evaluirati rad bitnih medicinskih i socijalnih organizacija, te pobrinuti se za povećanje kvalitete života osoba koje su označene kao „duševni bolesnici“.
- Udruženje se u svom radu oslanja na psihosocijalni model duševne nevolje i krize, te zastupa samopomoć i pomoć usmjerenu na zajednicu.
Vrijednosti Udruženja:
- Prava (ljudska prava i specifično prava osoba s invaliditetom)
- Osnaživanje (Empowerment)
Osnaživanje se odnosi na:
- doživljaj kontrole ili vlastita određenja za ciljeve i okolnosti koje su važne u životu;
- doživljaj samoefikasnosti ili samopouzdanja da se postignu željeni ciljevi;
- povećan nivo samoprihvaćanja i samovrijednosti;
- doživljaj svrhovitosti i aktivnog zastupanja vlastitih interesa;
- stav nade i motivacije.
- Orijentacija na vršnjačku podršku (Peer-approach)
- Upravljanje u rukama korisnika (User-driven Association)
Misija Udruženja za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK „Feniks“
Raditi na osnaživanju korisnika usluga službi za zaštitu mentalnog zdravlja i osoba s psihosocijalnim teškoćama i njihovih bližnjih ka ostvarenju njihovih interesa i prava i poboljšanju kvalitete života.
Vizija Udruženja za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK „Feniks“
Feniksova vizija je vizija bosanskohercegovačkog društva u kojem svi građani, a naročito korisnici usluga službi za zaštitu mentalnog zdravlja i osobe s psihosocijalnim invaliditetom žive s punim dostojanstvom te uz građansku, nacionalnu, vjersku, socijalnu i pravnu sigurnost, punu ravnopravnost i mogućnosti izražavanja svih svojih individualnih i kolektivnih interesa.
Position statement Udruženja za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK „Feniks“
Za sve one koji osjećaju da im usluge službi za zaštitu mentalnog zdravlja ne pružaju sve što im treba, mi smo najstarije i najaktivnije udruženje korisnika ovih usluga koje svojim članovima pruža uzajamnu podršku iz perspektive vlastitog iskustva suočavanja s duševnim smetnjama, mentalnim poremećajima i psihosocijalnim invaliditetom, kako biste se osjećali bolje, bili produktivniji i prihvaćeniji u svojoj okolini, jer za razliku od drugih sličnih udruženja, Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji „Feniks“ vode sâmi korisnici usluga službi za zaštitu mentalnog zdravlja, kroz blisku saradnju i uključenost vrhunskih profesionalaca i jaku mrežu srodnih organizacija koje se bave zagovaranjem i zaštitom ljudskih prava, kreiranjem novih usluga i stvaranjem prostora u kojem članovi mogu da istraže i ostvare vlastite potencijale.
STATUT UDRUŽENJA